Dom Kultury – Stare Babice

Rodzaj prac: projekt i instalacja

Miejscem wykonywania zlecenia była sala widowiskowa Domu Kultury w Starych Babicach (województwo mazowieckie), gdzie naszym zadaniem było zainstalowanie nowego systemu nagłośnieniowego.

W pamięć szczególnie zapadł nam proces wyboru firmy do realizacji tego przedsięwzięcia. Po raz pierwszy w naszej już ponad dwudziestoletniej historii stanęliśmy bowiem do pełnoprawnego castingu.

Wyzwania

Największym wyzwaniem okazało się… samo zdobycie zlecenia. Mierzyliśmy się bowiem z poważnym konkurentem, posiadającym po swojej stronie całkiem przekonujący sprzęt. Nie inaczej jednak było w naszym przypadku. Do castingu stanęliśmy “uzbrojeni” w urządzenia NEXO.

Komisja  – składająca się między innymi z profesjonalnych muzyków i realizatorów dźwięku – zapewniła obu konkurentom identyczne warunki. Dwa powieszone systemy były podobne do siebie gabarytowo i pod względem parametrów. Skalibrowano je głośnością na mierniku, aby była taka sama.

Dużym utrudnieniem był fakt, że nie znaliśmy utworów, które miały być odtwarzane w trakcie testu. Przygotowanie systemu w taki sposób, by dowolna ścieżka audio zabrzmiała na nim dobrze, to spora sztuka.

A jednak udało nam się. Ostateczny wynik? 3:1 dla teamu Lauda Instalacje & NEXO.

Różnice w “pojedynku” były naprawdę subtelne, słyszalne jedynie dla wysublimowanego ucha, dlatego byliśmy ciekawi opinii członków komisji. Jeden z przesłuchujących powiedział nam, że system konkurencji dawał wrażenie słuchania płyt w domu z dźwiękiem niesamowitej jakości. Natomiast NEXO dostarczył doznania rodem z koncertu.

Nie dziwi nas taka opinia: systemy NEXO słyną z tego, że we wprawnych rękach instalatorów są bardzo muzyczne, wierne brzmieniowo; oddają dokładnie to, co mają oddawać.

Rozwiązanie

W roli nagłośnienia głównego zastosowaliśmy system liniowy średniego formatu NEXO GeoM10 (pięć modułów GeoM1012 oraz jeden moduł GeoM1025 na stronę) wraz z czterema subbasami NEXO LS18.

Jako frontfill użyliśmy zestawów NEXO ID24 120×40 w ilości 4 sztuk. Te niewielkie urządzenia kryją w sobie dwa przetworniki 4” w połączeniu z 1” przetwornikiem HF o 0,5” wylocie umieszczonym w obracanej tubie.

Konstrukcja ID24 sprawdza się w wielu zastosowaniach, na przykład przy dogłośnieniu pierwszych rzędów, dogłośnieniu pod balkonami oraz wszędzie tam, gdzie niezbędne jest dyskretne rozwiązanie przy zachowaniu najwyższej jakości.

Jako odsłuchy sceniczne i dogłośnienie balkonu użyliśmy niezawodnych zestawów szerokopasmowych NEXO PS10R2 (6 x monitor wedge, 4 x balkon). System zasilany jest wzmacniaczami NEXO NXAMP4x4 (2 sztuki) i nowym modelem NXAMP4x2MK2 (również 2 sztuki) z zintegrowanym DSP; wyposażonymi w karty rozszerzeń protokołu Dante NXDT104.

Całość komunikuje się poprzez sieć Dante z konsoletami Yamaha CL5 i QL5 oraz dedykowanymi stageboxami Yamaha RiO 3224-D2 i RiO 1608-D2 z wykorzystaniem switchy Yamaha SWP1-16MMF w ilości 4 sztuk dla zapewnienia redundancji.

Galeria zdjęć

Wykorzystany sprzęt

 • Moduł głośnikowy NEXO GeoM10 – 12 sztuk
 • Moduł subbasowy NEXO LS18 – 4 sztuki
 • Zestaw głośnikowy szerokopasmowy NEXO ID24 – 4 sztuki
 • Zestaw głośnikowy szerokopasmowy NEXO PS10R2 – 10 sztuk
 • Wzmacniacze NEXO NXAMP4x4 – 2 sztuki
 • Wzmacniacze NEXO NXAMP4x2MK2 – 2 sztuki
 • Konsoleta cyfrowa Yamaha CL5  – 1 sztuka
 • Konsoleta cyfrowa Yamaha QL5 – 1 sztuka
 • Stagebox Yamaha RiO 3224-D2 – 1sztuka
 • Stagebox Yamaha RiO 1608-D2 – 1 sztuka

Rezultaty

 • Dzięki wszechstronności zainstalowanego systemu NEXO, w sali widowiskowej Domu Kultury w Starych Babicach mogą odbywać się wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne – koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje. Sala jest przygotowana na wizytę gości o dowolnych wymaganiach odnośnie nagłośnienia.

Opinia klienta:

"Dźwięk w naszych pomieszczeniach jest teraz znacznie bardziej kontrolowany, co tworzy atmosferę relaksu odczuwalną przez każdego, w każdym pomieszczeniu."

Guy Balbaert

Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w LAUDA Central Europe

Chcesz wykorzystać niespotykane możliwości brzmieniowe, jakie oferują systemy NEXO? Skontaktuj się z nami!