Szkoła podstawowa Więcbork

Rodzaj prac: projekt / instalacje

Realizacja dla Szkoły Podstawowej w Więcborku polegała na wykonaniu nagłośnienia hali gimnastycznej po zakończeniu jej remontu.

Do zlecenia tego zaangażował nas jeden z instalatorów odpowiedzialnych za realizację  instalacji elektrycznej w remontowanym obiekcie, który zna branżę na wylot i z dziesiątek potencjalnych opcji zdecydował się właśnie na nasze usługi.

Zakres prac:

 • Dobór i instalacja nagłośnienia trybun oraz płyty boiska.
 • Wyposażenie sali fitness w nagłośnienie mobilne.

Wyzwania

Jako że hala była świeżo po przebudowie, na miejscu nie było żadnego systemu nagłośnienia. Jego instalacja była niezbędna, ponieważ obiekt nie służy jedynie do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego; organizowane są tam rozmaite wydarzenia, nie tylko sportowe.

Sytuacji nie ułatwiał fakt, że – jak to w wypadku sal gimnastycznych – mieliśmy do czynienia z ogromem przestrzeni, w której występował wysoki czas pogłosu i niska zrozumiałość mowy.

A żeby było ciekawiej, termin wykonania zadania był wyjątkowo napięty.

Rozwiązanie

Kierując się wnioskami z przeprowadzonych na miejscu badań i naszą intuicją, postawiliśmy w tym konkretnym przypadku na 12-calowe dwudrożne systemy głośnikowe amerykańskiego producenta, AtlasIED, z serii FS12T. Po dogłębnym rozpoznaniu doszliśmy do wniosku, że do uzyskania pożądanego efektu wystarczą trzy egzemplarze.

Dwa z nich charakteryzują się pokryciem 90º x 90º. Ostatni posiada specjalną konstrukcję i przeznaczony jest do stosowania w sytuacjach, kiedy wymagane jest szerokie pokrycie dźwiękiem z dość dużej wysokości. Zestaw ten uzupełniliśmy czterema sztukami HK Audio IL 8.1, które odpowiadają za dźwięk na trybunach zmodernizowanej hali.

W kontekście wyposażenia sali fitness w nagłośnienie mobilne, naszym wyborem został HK Audio Polar 12 – a dokładniej dwie sztuki tego modelu.

Ciekawostka: w trakcie realizacji poproszono nas o wykonanie dodatkowych przyłączy do wpięcia miksera. Zrobiliśmy to z największą przyjemnością, choć nie wymagał tego żaden zapis w umowie.

Galeria zdjęć

Wykorzystany sprzęt

 • Procesor sygnałowy YAMAHA MTX3 – 1 sztuka

 • Wzmacniacz YAMAHA XMV 8280/4140 – 1 sztuka

 • Kontroler naścienny YAMAHA DCP4V4S  – 2 sztuki

 • Głośnik naścienny Atlas IED FS12T – 3 sztuki

 • Głośniki naścienne HK AUDIO IL 8.1 – 4 sztuki

 • Głośniki aktywne HK AUDIO POLAR 12 – 2 sztuki

 • Mikrofony bezprzewodowe AUDIX A42OM2  – 2 sztuki

 • Mikrofony bezprzewodowe Novox HB2 – 2 sztuki

Rezultaty

 • Trzy głośniki AtlasIED kapitalnie radzą sobie z nagłośnieniem hali, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony dyrekcji szkoły.
 • Dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów głośnikowych (i ich sprawnej, dokładnej instalacji oraz strojeniu) zarówno na trybunach, jak i na płycie boiska, muzyka i komunikaty słowne brzmią zrozumiale pomimo pogłosu.
 • Dostarczenie dwóch egzemplarzy HK Audio Polar 12 do sali fitness sprawiło, że szkoła nie musi już więcej płacić zapraszanemu DJ-owi za sprzęt – wszystko, co potrzebne, znajduje się teraz na miejscu.
 • Sterowanie całym systemem nagłośnienia odbywa się z poziomu szafy rackowej umieszczonej w specjalnym pomieszczeniu pod trybunami. Zastosowanie drugiego panelu kontrolnego w pokoju nauczycielskim wuefistów sprawiło, że nie ma konieczności udawania się w odrębne miejsce.
 • Po przeprowadzonym przez nas szkoleniu, pracownicy szkoły w Więcborku mogą samodzielnie obsługiwać zainstalowany system.

Opinia klienta:

"Dźwięk w naszych pomieszczeniach jest teraz znacznie bardziej kontrolowany, co tworzy atmosferę relaksu odczuwalną przez każdego, w każdym pomieszczeniu."

Guy Balbaert

Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w LAUDA Central Europe

Potrzebujesz nagłośnienia do sali gimnastycznej lub podobnego obiektu?

Odezwij się do nas, a zajmiemy się tematem kompleksowo – od projektu i doboru sprzętu, po końcowe szlify.